Vybavení dílny

IdeaHub poskytuje prototypovou dílnu a zázemí, kde si členové mohou tvořit svá konstrukční řešení při práci na technických projektech a naučit se pracovat s moderními výrobními technologiemi. Dílna se rozkládá na ploše 120 metrů čtverečních a je rozdělena na tři části. Největší, mechanická, část je vybavena širokou škálou technologií k výrobě prototypů. Najdete zde všechny nezbytné přístroje od vrtačky až po CNC frézku, stejně tak obrovskou škálu ručního nářadí. Druhá, elektronická, část je vybavena laboratorními a měřícími přístroji, pájecí stanicí, a je zde rovněž počítačová podpora vývoje s CAD/CAM systémy. Třetí část je vybavena robotickým pracovištěm, svařovacími technologiemi, a obráběcími stroji.

Robotika

Disponujeme robotickým pracovištěm  se svařovacím robotem FANUC Robot ARC Mate 100iBe. Rameno se 6-ti stupni volnosti má nosnost 6kg a dosah 1373mm, při opakovatelnosti ± 0.08mm. Robot se nachází v uzavřené bezpečnostní kleci, vybavené otočným svařovacím stolem s upínáním.

robot2 robot1

Svařování

V našem svařovacím arzenálu se nachází klasická elektrodová svářečka KÜHTREIBER KITin 1500HF (140A) pro metodu MMA (obalovaná elektroda), kterou je možno rozšířit na svařování metodou TIG (netavící se elektroda v ochranné atmosféře). Dále máme průmyslový svařovací zdroj KEMPPI ProMig 520R (320A) pro svařování metodou MIG/MAG (tavicí se elektroda v ochranné atmosféře), který lze navíc upevnit na robotické rameno robotu FANUC. Svařování probíhá na otočném svařovacím stole, s upínacími svorkami, odsáváním a filtrací zplodin.

svar1 svar2

DSC_8082 IMG_3986

Elektro

Naše elektro pracoviště obsahuje vše nezbytné pro návrh a tvorbu elektronických obvodů. Nezáleží na tom, jestli potřebujete „zbastlit“ jednoduchý obvod, nebo navrhnout a vyrobit složitější plošný spoj. Na elektro pracovištu najdete hrotovou mikropájku, pistolovou pájku, pájecí stanici, laboratorní zdroj, osciloskop, multimetr, různé měřicí přístroje a samozřejmě veškerý potřebný materiál, jako je kabeláž, součástky, konektory, nebo desky pro plošné spoje. K dispozici je také škála ručního nářadí, jako jsou krimpovací kleště, odizolovací kleště, precizní mikro-šroubováky, pinzety, a jiné. Jsme schopni zajistit výrobu desek plošných spojů.

Elektro pracoviště je dále vybaveno komponenty firmy National Instruments, jako jsou desky myDAQ, myRIO a další, včetně software LabView na programování.

elektro NI

3D tisk

Pro účely prototypování používáme 3D tiskárnu Prusa i3 MK3 s velikostí tiskové plochy 250x210x210mm a výškou vrstvy od 0,05mm. K tisku používáme nejčastěji materiály PLA, ABS a PET. Pro tisk mechanicky namáhaných komponent používáme v kooperaci technologii SLS (materiál PA12), rovněž jsme schopni zajistit i tisk z kovu (korozivzdorná ocel 316L).

Nově jsme vybavili dílnu tiskárnou Prusa Mini s velikostí tiskové plochy 180x180x180mm. Tato tiskárna byla pořízena v rámci projektu „Malá firma budoucnosti“ (ev. č. sml. 01145/2020/RRC) realizovaného z rozpočtu Moravskoslezského kraje.

DSC_8154 DSCN1498

DSC_8152

Laserové řezání a gravírování

Poskytujeme laserové řezání a gravírování. Disponujeme profesionálním průmyslovým zařízením s CO2 laserovou 150W trubicí. Jsme schopni řezat či gravírovat různé materiály, např. dřevo, dýhu, papír, plasty, plexisklo, kůži atp. Maximální pracovní plocha stroje je 1000 x 1600 x 230 mm.

BRM_100160_01

Stroj byl z 50% pořízen z dotace MSK.

Pneumatika

V našem centru máme kompletně vybavená pneumatická pracoviště FESTO. Stoly jsou vybaveny kompresory a veškerými součástkami běžnými v průmyslové automatizaci, jako jsou senzory, spínače, válce, rozbočovače, regulátory a řídící elektronika. Sestavené obvody lze navíc automatizovat a řídit pomocí logických členů, nebo prostřednictvím programovatelného kontrolního boxu.

pneu2 pneu1 DSC_8188

Hydraulika

I hydraulický stand firmy FESTO je plně vybaven pro realizaci všemožných hydraulických obvodů. Najdete zde kompresor, ventily, válce, hydromotry, spínače a regulátory. Stejně jako pneumatické obvody, i tyto lze osadit senzorikou a plně řídit programovatelným kontrolním boxem.

hydro2 hydro

CAD

V CAD části naleznete pět stanic vybavených software CATIA v research verzi v rámci platformy 3D Experience, se všemi dostupnými moduly, včetně takových, jako jsou Simulia, nebo Robotics. Všechny stanice jsou navíc napojeny na server pro vzájemné sdílení dat v rámci celého IdeaHUBu.

Některé stanice a server byly pořízeny v rámci projektu „Malá firma budoucnosti“ (ev. č. sml. 01145/2020/RRC) realizovaného z rozpočtu Moravskoslezského kraje.

 CAD1 DSC_8076

CNC frézka

Máme CNC frézku, schopnou obrábění plastů a lehkých kovů. Maximální obrobitelné rozměry jsou 280 x 400 x 100 mm a rychlost posuvu 2 m/min. Vřeteno má 1,5kW, 24 000 otáček a upínací průměr 1 – 7 mm.

frezka2 frezka1

IMG_20180210_141512 DSC_8177

Soustružení

Máme k dispozici hrotový soustruh s točným průměrem až do 300mm a točnou délkou 830mm.

DSC_8113 DSC_8110

Frézování

Pro potřeby frézování máme menší univerzální frézku PROMA s pracovní plochou stolu 800x240mm a maximální výškou vřetene 500mm. Dále disponujeme větší univerzální nástrojářskou frézkou FGU 32 s podélným stolem o rozměrech 360 × 1400 mm.

DSC_8145 IMG_3369

Laserové řezání a gravírování

Pracujeme na konstrukci a stavbě vlastní laserové řezačky a gravírovačky.

P1870158

Montáž

V našich prostorách se nachází několik montážních částí, která slouží ke kompletaci zařízení a práci na nich. Jedná se o dílenské stoly, vybavené svěráky a ručním nářadím. K dispozici jsou také mobilní dílenské vozíky Tona Expert, plně vybavené ráčnami, gola-sadami, klíči, pilníky a dalším ručním nářadím. V IdeaHubu je také k dispozici celá paleta elektrického a AKU nářadí, jako jsou vrtačka, úhlová bruska, či akušroubovák.

montaz tona2 tona1

Práce s plechy

Pro výrobu plechových dílů máme k dispozici ohýbačku plechu a zkružovačku. Tato zařízení slouží k výrobě různých plechových dílů, zejména různých krytů, obalů a podobně.

plech

Centrum kolaborativní robotiky

V prostorách IdeaHUB funguje Centrum kolaborativní robotiky. Jedná se o projekt Moravskoslezského automobilového klastru, jehož součástí jsou tři kolaborativní roboti (FANUC, ABB Yumi, Universal Robots). Pracoviště slouží k návrhu a testování robotických pracovišť zejména v automobilovém průmyslu.