Štít

Ochranný štít – Návod

90974092_3052427811469165_2650843481399885824_o

Na videu níže jsme pro vás připravili krátký videonávod s instrukcemi, jak štít správně složit a používat.

 

Roušky a respirátory chrání před šířícím se virem jen dýchací ústrojí. Dalším místem, kde mohou viry pronikat do těla, jsou naše oči. Proto je důležité používat také ochranné brýle a štíty, a to především v místech s vysokou pravděpodobností nákazy – nemocnicích, lékařských ordinacích, odběrných místech nebo domovech seniorů.  Je nezbytné, aby lidé v první linii byli dostatečně chráněni.

 

 

Jako experti na konstrukční a výrobní optimalizaci fyzických produktů jsme proto přiložili ruce k dílu. Na řezacím laseru jsme začali vyrábět ochranné štíty pro VŠB-TUO, která je dodává do Fakultní nemocnice Ostrava.

Ochranné štíty se skládají ze samotného PET štítu a jeho držáku, který vzniká na 3D tiskárně. Problémem je, že zatímco samotný PET štít se vyřízne za dvacet sekund, 3D tisk trvá hodiny.

Urychlit tvorbu těchto ochranných štítů je možné dvěma cestami – zajistit více tiskáren nebo optimalizovat výrobu. Zatímco VŠB-TUO začala svážet stovky 3D tiskáren na jedno místo, v IdeaHUBu jsme se zaměřili na samotnou optimalizaci.

V úvahu připadala výroba tištěných dílů na vstřikovacím lisu, který by potřebné součástky mohl vyrobit mnohem rychleji. Forma by však stála desítky tisíc, a především by byla připravena nejdříve za dva týdny.

Brainstormingem v kancelářích Moravskoslezského inovačního centra jsme proto dospěli k inovačnímu řešení: vytvořit ochranný štít pouze technologií CNC laserového řezání a jako konstrukční prvek použít tu nejlevnější a nejlepší součástku – lidské čelo.

Je to zásadní změna ve vývoji, která zvýší ergonomii a sníží cenu ochranných štítů. Začali jsme vyvíjet zámky, záchyty gumičky a zkoušet vhodné rozložení materiálu tak, aby součástky stabilně a s dostatečnou mezerou na dioptrické brýle držely přední část ochranného štítu.

Vznikla tak optimalizovaná verze IdeaHUB ochranného štítu. Výroba jednoho štítu trvá jednu minutu.

Každou věc je totiž možné vyrobit několika způsoby, z různých materiálů a řadou technologií. Vše má své pro a proti. Výroba skoro každého produktu se dá optimalizovat a mnohdy tak můžeme snížit její cenu i čas. A to i bez nutnosti přesouvat ji do Číny.

Výrobní data

Pakliže máte vlastní řezací laser a materiál, můžete si štít vypálit sami. Na odkazu níže naleznete potřebná výrobní data ve formátu DXF.

https://drive.google.com/file/d/1zS_Aj0VUJxMQiv2B4E4lK1eVCRl2ftuL/view?usp=sharing

V případě jakýchkoliv podnětů nebo nápadů na zlepšení nám prosím dejte vědět na některý z emailů níže, budeme rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu!

jurek@ideahub.cz

dostal@ideahub.cz

Video z vývoje štítu