CreoKit

creo kit

Popis stavebnice

CreoKit je kreativní dřevěná stavebnice, která využívá jako hlavní stavební prvek dřevěné tyčky o průměru 8mm a délce 300mm a silikonové spojky. Dále jsou ve stavebnici obsaženy plastové spojky s magnetem, ocelové kuličky a provázek. Ke krácení dřevěné kulatiny slouží ruční řezač. Kulatina je ze smrkového dřeva, spojky ze silikonové pryže.

Cílem je sestavit z obsahu stavebnice konstrukce podle vzoru, nebo dle vlastní fantazie. Jsou vypracovány návrhy modelů, které lze sestavit, zpracované formou návodů. Cílem je ale motivovat fantazii dítěte a jeho navrhování a sestavování vlastních modelů.

Pomocí řezače je možné jednoduchým a bezpečným způsobem dělit dřevěné polotovary na potřebnou délku a různým způsobem kombinovat spojky.

Motivace vzniku stavebnice

Stavebnice vznikla jako součást projektu Free Material, který se zabývá znovuvyužitím dílů a materiálů, které jsou nevyhovující v určité části výroby, a skončily by tak jako odpad. Našim cílem je dát druhý život nepotřebným věcem a využít je k rozvíjení tvořivého myšlení, fantazie a technického cítění. Motivuje nás využití a tím pádem eliminace odpadu a podpora technického vzdělávání. Vidíme také velký potenciál v rozšiřování stavebnice o další modely a budování komunity nadšenců okolo ní, kdy si uživatelé stavebnice budou sdílet nápady, tipy, budou moci „pochlubit se“ svým modelem. Možnosti stavby jsou omezeny jen fantazií a schopnostmi dítěte, což podporuje soutěživost stavitelů mezi sebou.

Unikátnost stavebnice spočívá ve skloubení smysluplného využití odpadu a podporování tvořivosti. Stavebnice si klade za cíl odpoutat děti „od obrazovek“ a dát jim do ruky nástroj, kterým mohou realizovat své představy a fantazii a zároveň se i něco naučit. Příběh stavebnice podporuje šetrné smýšlení dětí k životnímu prostředí, což považujeme dnes i do budoucna za nesmírně důležité. Přidanou hodnotou je rozvíjení se při hře se stavebnicí.

Spojování dílů

Ke spojování dílů slouží silikonové spojky různých tvarů. Je tak možno docílit celé škály variací spojení.

IMG_2049

Krácení kulatiny

Ke stavbě modelů lze využít kulatinu buď v dodané délce, anebo si ji dle potřeby nakrátit přiloženým ručním řezačem. Funkce je jednoduchá: povolením kolečka 1 se uvolní zarážka 2, která se nastaví na potřebnou délku kulatiny, a zpětným utažením kolečka 1 se zajistí. Kulatina se vloží do otvoru 3, zasune se po zahnutí zarážky, a otáčením kličky 4 dojde k jejímu ustřižení. Poté se opačným otáčením kličky 4 nůž vysune zpět, kulatina se vyjme a lze řezat další kus.

rezac

Další díly stavebnice

Součástí balení jsou i magnetické spojky, kterými lze realizovat kyvný, nebo otočný pohyb. Na jednotlivé konce dvou kulatin se nasunou plastové magnetické spojky, a s vložením kuličky se navzájem otočně spojí. Stavebnice dále obsahuje provázek, kterým lze rovněž realizovat kyvný pohyb.

1

Balení

Stavebnice je balena v kartonové krabici 360x230x80 z třívrstvé potištěné vlnité lepenky. Díly jsou ve stavebnici bezpečně fixovány molitanovou tvarovkou.

krabice

Návody

Možnosti modelů postavených ze stavebnice nejsou v podstatě omezeny, lze stavět různé technické předměty (konstrukce, jeřáby, stavby,…), geometrická tělesa (krychle, osmistěn, dvanáctistěn,…), přírodní jevy (DNA, zvířata, rostliny,….) a spousty dalších. Pro sadu stavebnice byly vypracovány návody pro vzorové modely. Návod obsahuje obrázek modelu, seznam dílů a jejich délek, a je dále doplněn o nějakou zajímavost o stavěném předmětu. Návod si lze stáhnout ZDE.

houpačka

Certifikace

Stavebnice disponuje certifikátem „Bezpečné hračky“ a vyhovuje certifikačním dokumentům EN 71-1, EN 71-2 a EN 71-3. Certifikát je ke stažení ZDE.